Kompendium wiedzy o AQQ

Opis

Logo

Jabber
Jabber to macierzysty protokół AQQ. Posiada największe możliwości komunikacyjne i funkcjonalne. Dzięki niemu możesz przesyłać wiadomości tekstowe, prowadzić rozmowy Audio-Video, uczestniczyć w konferencjach i czatach, a także przesyłać pliki i obrazki. Dodatkową funkcjonalnością jest powiadamianie o pisaniu wiadomości przez Twojego rozmówcę.

Posiadanie konta Jabber jest konieczne do pracy AQQ. Utworzone w kreatorze profilu konto staje się naszym kontem głównym. Oczywiście w AQQ można mieć kilka kont Jabber, jednak tylko do jednego konta, ustawionego jako główne, będą przypięte wtyczki sieciowe.
Czym jest Jabber?
Jabber to otwarty, oparty na XML protokół komunikacji w czasie rzeczywistym. Podstawowym zastosowaniem tej technologii są systemy natychmiastowej komunikacji, czyli między innymi komunikatory internetowe. Słowem Jabber określa się również sieć, w której działają komunikatory wykorzystujące ten protokół. W Jabberze istnieje możliwość komunikacji z innymi protokołami: GG, Tlen, ICQ, Windows Live itp. za pomocą transportów choć AQQ obsługuje większość tych sieci bez koniecznośći konfigurowania transportów.

Jabber posiada kilka cech wyróżniających go spośród sieci takich jak GG, Tlen, ICQ, Windows Live czy Skype, a to kilka z nich:

Otwartość - protokół Jabbera jest darmowy i publicznie dostępny. Istnieje wiele implementacji klientów, serwerów i bibliotek programistycznych będących oprogramowaniem otwartym.
Decentralizacja - w Internecie dostępnych jest wiele serwerów Jabbera, każdy może taki serwer uruchomić na użytek własny lub publiczny. Serwery tworzą wspólnie jedną wielką sieć IM (z wyjątkiem zamkniętych sieci korporacyjnych).
Bezpieczeństwo - każdy serwer Jabbera może być oddzielony od publicznej sieci Jabbera, wiele implementacji serwerów używa SSL do komunikacji klient-serwer, część klientów obsługuje PGP/GPG do szyfrowania transmisji i mocne zabezpieczenia oparte o SASL. Połączenie z siecią Jabber od samego logowania, gdy jest przesyłane hasło, w trakcie wszystkich Twoich rozmów, aż do momentu rozłączenia jest permanentnie szyfrowane przy pomocy protokołu SSL/TLS. Oznacza to, że osoby postronne nie mają możliwości przechwycenia Twojego hasła, bądź rozmów.
Transporty - zainstalowane na serwerze pozwalają korzystać z różnorakich usług (jak np. komunikacja z innymi sieciami IM, wysyłanie i odbiór poczty). Od wtyczek do komunikatorów odróżnia je to, iż znajdują się na serwerze Jabbera, co umożliwia korzystanie z nich bez względu na to przy pomocy jakiego klienta użytkownik się łączy.

Źródłem informacji na temat Jabbera jest Wikipedia.
Wybór serwera
W sieci dostępnych jest wiele serwerów Jabber. AQQ poprsi Cię o wybranie serwera w momencie tworzenia nowego konta. Jeśli nie wiesz jaki serwer wybrać, to możesz skorzystać z rozwijanej listy przykładowych serwerów.
Tworzenie konta
Aby utworzyć nowe konto przejdź do menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Obsługa kont" >> "Konta", kliknij na "Dodaj nowe konto" i wybierz z rozwijanej listy pozycję "Jabber".

Następnie kliknij "Załóż nowe konto".

Teraz wybierz sobie swój login, który będzie częścią Twojego JIDu (JabberID). Następnie z rozwijanej listy obok możesz wybrać serwer, na którym chcesz założyć konto. Na liście tej jest dostępnych jedynie kilka wybranych pozycji jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wpisać tam nazwę innego serwera.

W kolejnym kroku musisz wpisać dwukrotnie wymyślone przez Ciebie hasło do konta. Jeśli oba hasła będą zgodne to pojawi się ikona informująca o tym.
Zasób oraz priorytet
Sieć Jabber obsługuje tzw. multilogowanie co oznacza, że możesz zalogować sie na to samo konto jednocześnie z wielu użądzeń (np. komputera i telefonie). W celu uporządkowania tej kwestii istnieją zasoby oraz priorytety.

Zasób - jest to nazwa danego połączenia. Dzięki odpowiednio nadanemu zasobowi możesz w prosty sposób poinformować znajomych, że jesteś np. na telefonie lub laptopie.
Priorytet - określa stopień ważności danego połączenia. Wiadomości zależnie od serwera są wysyłane na każdy zasób, lub tylko na ten z najwyższym priorytetem. Gdy priorytety są równe, to wiadomość zostanie wysłana na wszystkie zasoby. Wpisana wartość powinna być liczbą całkowitą z przedziału od 0 do 127.

Zasób oraz priorytet można podać podczas tworzenia nowego lub dodawania istniejącego konta. Wystraczy kliknąć "Zaawansowane..." na ekranie wprowadzania loginu i hasła do konta.
Profil publiczny konta
Profil publiczny konta czyli Twoja wizytówka. Pamiętaj aby ją uzupełnić - pomoże to Twoim znajomym Cię odnaleźć. Aby otworzyć swoją wizytówkę przejdź do menu "Program" >> "Moja wizytówka" i wybierz konto dla którego chcesz edytować wizytówkę. Alternatywnie możesz kliknąć dwukrotnie na nagłówek konta w oknie głównym programu.
Dodawanie istniejącego konta
Jeśli posiadasz już konto Jabber to możesz je dodać do AQQ. Aby to zrobić przejdź do menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Obsługa kont" >> "Konta", kliknij na "Dodaj nowe konto" i wybierz z rozwijanej listy pozycję "Jabber".

Następnie kliknij "Użyj istniejacego konta".

Teraz wpisz swój login oraz nazwę serwera a następnie hasło do tego konta. Jeśli chcesz nadać zasób oraz priorytet kliknij "Zaawansowane...", jeśli nie AQQ przypisze im wartości domyślne.

AQQ automatycznie po zakończeniu przez Ciebie dodawania konta uzupełni Twoją wizytówkę danymi znajdującymi się na serwerze.
Twoja wizytówka
Po utworzeniu konta Jabber i jego wstępnej konfiguracji warto uzupełnić wizytówkę konta. Aby to zrobić przejdź do menu "Program" >> "Moja wizytówka" i wybierz konto, dla którego chcesz uzupełnić wizytówkę. Pamiętaj, że wizytówkę dla każdego konta wypełniasz oddzielnie.

Na pierwszej zakładce "Ogólne" możesz wpisać podstawowe dane oraz określić swój pseudonim (nim będą podpisane Twoje wiadomości wychodzące).

Na kolejnych zakładkach są następne dane, które możesz podać - pomoże to Twoim znajomym Cię odnaleźć.
Awatar
W wizytówce konta możesz również ustawić jego awatar, czyli obrazek, który będzie do niego przypisany. Aby to zrobić przejdź na ostatnią zakładkę "Inne", a następnie kliknij przycisk "Zmień awatar..." i wybierz opcję "Dostosuj...". Otworzy się okno wyboru pliku, który chcesz ustawić jako awatar, a następnie pokaże się okno dostosowywania awatara.

Jeśli chcesz zmienić obrazek, który stanie się Twoim awatarem możesz ponownie wybrać plik z dysku naciskając przycisk "Wgraj zdjęcie..." lub też skorzystać z grafik umieszczonych w Twojej bibliotece obrazów. Aby wczytać jakiś obrazek kliknij na niego dwa razy LPM . Możesz także wyłączyć bibliotekę obrazków naciskając przycisk "Moje obrazy".
Narzędzia, którymi możesz dysponować podczas tworzenia awatara dostępne są po naciśnięciu przycisku "Przybornik". Możesz skorzystać z gotowych efektów graficznych takich jak sepia, czy auto korekta lub też manualnie dostosować parametry jasności, kontrastu i nasycenia. W przyborniku dostępna jest również opcja rotacji, czyli obracania obrazka.

Gdy przybornik przestanie być potrzebny można go zamknąć ponownie naciskając przycisk "Przybornik".

Kolejny przycisk pozwala wycentrować obrazek, co sprawi, że powróci on do pozycji początkowej. Opcja skalowania pozwala dopasować rozmiar wczytanego obrazka do docelowych wymiarów awatara. Przesuwając suwakiem możesz określić stopień powiększenia obrazka. Sam obrazek możesz przesuwać dowolnie w obszarze przeciągając go z wciśniętym LPM . Pamiętaj jednak, że tylko to, co znajduje się w ramce będzie awatarem. Aktualny podgląd awatara w zmniejszonej wersji jest stale dostępny w prawym dolnym rogu edytora.

Awatar będzie wgrany na serwer w rozdzielczości 200px na 200px, jednak jego rozmiar nie może przekroczyć 100 KB. W przypadku przekroczenia tego limitu zielona ikona zmieni się na czerwoną i nie będzie możliwości ustawienia takiego awatara. Możesz określić format awatara - JPG lub PNG. PNG pozwala wgrać awatar zawierający tzw. kanał alpha, czyli przezroczyste tło, za to pliki w formacie JPG są znacznie mniejsze. Aby wybrać konkretny format zaznacz odpowiednią opcję na dole okna. Kiedy zakończysz tworzenie awatara naciśnij przycisk "Ustaw jako awatar".

Pod tym przyciskiem kryją się również opcje takie jak zapisanie stworzonego awatara do pliku, czy też dodanie do niego ramki.
Teraz wystarczy tylko zapisać wprowadzone zmiany w wizytówce naciskając przycisk "OK". Zapisywanie Twojej wizytówki na serwerze (a zwłaszcza wgranie na niego awatara) może trochę potrwać. Po zakończeniu operacji otrzymasz powiadomienie w chmurce informacyjnej.
Artykuł dodał: Deadmaster, dnia: 15 wrzesień 2012. Ostatnia aktualizacja: 15 kwiecień 2014.